Obec

Naše obec měla 2708 obyvatel s průměrným věkem 39,1 roku, odstěhovalo se 55 osob a přistěhovalo se jich 123.

Leden začal s vyššími teplotami a deštěm a končil nočním mrazem (–18 °C). Únor se ukázal teplejším počasím, přeháňkami a mrholením, což na silnicích, v noci trošku namrzlých, způsobovalo časté a nebezpečné náledí. Koncem měsíce se výrazně oteplilo až na 10 °C. 3. března napadlo 5 cm nového sněhu a teplý duben s malými přeprškami se zdál normální. Letní měsíce se vyznačovaly vysokými teplotami a občasnými srážkami. Přišlo i příjemné babí léto a ochladilo se citelně až v půli listopadu. Po blátivých Vánocích napadl sníh a vydržel i přes Nový rok. Průměrná roční teplota 9,9 °C. Poslední sněžení 13. března, poslední mráz 22. dubna, první sněžení 19. listopadu, první mráz 24. listopadu.

Letošní rok se vyznačoval významným datem, oslavilo se 890 let od první písemné zprávy o Tlučné (tehdy Tlucné) v darovací listině knížete Vladislava I., který obec daroval jím založenému klášteru v Kladrubech.

Další významné datum oslavili hasiči, 100. výročí založení hasičského sboru v Tlucné r. 1905. Prvním starostou sboru zvolen tehdejší řídící učitel Emanuel Kadlec.

Současně vzpomenuto 60. výročí osvobození naší obce od německých okupantů v r. 1945.

Společně se tato výročí oslavila 7. května pod názvem „Den obce Tlučná“. Začalo se průvodem obcí od ulice V Rybníčkách k hasičárně. Následovaly doprovodné akce po celé odpoledne až do pozdních večerních hodin. Spolupracovaly všechny organizace v obci. Na podiu se vystřídaly snad všechny třídy ZŠ i MŠ, stačil se vysvětit první prapor se znakem obce, pokračovali hasiči, děti ze ZŠ Skvrňany a žáci hudební školy v Nýřanech. Až do 21 hodin hrála kapela Nýřaňanka a slavnost ukončil pěkný ohňostroj. Pak přišel liják.

Vznikl nový mikroregion Nýřansko, tvořený sedmi obcemi: Nýřany, Blatnice, Líně, Tlučná, Úherce, Vejprnice a Zbůch. Spolupracovat by mělo 17 500 lidí na území 71,14 km2.

Největší akcí roku se stala rekonstrukce mateřské školy podle směrnic Evropské unie. Upravovala se kuchyně, jídelna, třídy i společné prostory. Plzeňská firma Stavební montáže dobře odvedla práci za 16 897 472 Kč.

Dokončena i oprava podlahy v tělocvičně, napadená dřevomorkou, opravily se šatny a sprchy, vše za asi dva miliony Kč.

Dalších šest milionů stála výstavba kanalizace v jižní části obce.

V lokalitě „U Špejcharu“ dokončeno 40 nových bytových jednotek v pěti bytových domech. S firmou Interstav Všeruby pana Hartmana se velice dobře spolupracovalo.

Před historickým špejcharem umístěn památník symbolizující nejstarší zmínku o obci Tlucná s datem r. 1115, vytvořený akademickým sochařem Břetislavem Holakovským.

OÚ přistoupil na prodloužení smlouvy s firmou Kastl-Hyneš na provoz koupaliště do r. 2010 vzhledem k perfektním službám a bezproblémovému chodu celého areálu.

Vítání nových občánků se uskutečnilo opět ve dvou termínech, v dubnu (14 dětí) a v říjnu (16 dětí). Po přivítání rodičů a miminek se rodiče podepsali do pamětní knihy a dětem předány vkladní knížky a maminkám kytičky.

Květen patřil maminkám, a tak se pan Mitrenka (velmi činný v programech OÚ) s kytičkami a dětmi z MŠ vypravil popřát ženám v pečovatelském domě.

Den dětí se plně vydařil zásluhou výborné organizace a krásného počasí. Příjemná akce na stadionu se líbila dětem i dospělým.

Kynologové se předvedli na Mistrovství ČR ve Vochově. Soutěže se zúčastnilo 60 rotvajlerů z Čech, Slovenska, Polska a Německa. Hezké ceny připraveny pro nejlepšího psa, vítěze třídy a klubového šampióna. Klubovým šampiónem se stal pan Miloš Lukáš se svým psem Quido Holubí dům ze Základní organizace Tlučná (ale bytem ve Vejprnicích).

Koncem října „Okrašlovací spolek“ při organizaci zahrádkářů vyhodnotil nejhezčí předzahrádku a předal cenu.

Svaz zdravotně postižených občanů měl i letos bohatý program. Rekondiční pobyt v Mariánských Lázních se stal oblíbenou tradicí, další se uskutečnil v Jilemnici. Pořádal i různé zájezdy poznávací, návštěvy divadel a koncertů i pro nečleny. Líbil se muzikál „Ferdinand“ a „Maskovaná milenka“ v plzeňském divadle i dechovka „Valdaufinka“ v „Pekle“. Mezi nejaktivnější patřily paní Dezortová, Tomášková, Faitová, Hnátová, Jílková a další členové výboru.